Węgry

Któż z nas nie zna słynnych placków po węgiersku, które zamówić można niemal w każdej restauracji? Z Węgier przywędrowało do nas także leczo. Ten wyjątkowy kraj to jednak nie tylko wyśmienita kuchnia i smak papryki dostrzegalny niemal w każdej potrawie, to także serdeczni mieszkańcy porozumiewający się trudnym, a zarazem intrygującym językiem, wyśmienite wina, w tym powszechnie znany tokaj, bogata kultura, m. in. ognisty taniec czardasz, malownicze miasta, zielone wzgórza i chłodne fale Balatonu.

Węgry są malowniczo położone w łuku Karpat. Góry zamykają je od strony północnej i wschodniej, chroniąc kraj przed chłodnymi, polarnymi wpływami. 84% powierzchni kraju zajmują niziny,  a jego najwyższym szczytem jest Kékes.Na terenie Węgier znajduje się największe środkowoeuropejskie jezioro ? Balaton. Zwane jest ono ?węgierskim morzem? i w pewien sposób rekompensuje Węgrom brak dostępu do morza. Właśnie u brzegów Balatonu koncentruje się węgierska turystyka. Węgry to kraj bardzo różnorodny krajobrazowo, co bez wątpienia wpływa na jego atrakcyjność.

Perły Węgier

Eger – barokowe miasteczko z ciekawymi zabytkami położone w dolinie gór Bukowych pośród winnic i basenów termalnych.  Do najciekawszych zabytków należą:

  • Liceum – pałac,  który swój wygląd zawdzięcza  hrabiemu Károlyowi Eszterházyemu, możemy zobaczyć w nim Bibliotekę  posiadająca 140 tys. wolumenów, na suficie zobaczymy fresk, który przedstawia Synod Trydencki. Do najcenniejszych zbiorów należą pierwsza wydrukowana na Węgrzech książka i jedyne zachowane rodzinne listy Mozarta.
  • Bazylika – pod wezwaniem świętych Michała i Jana. To druga co do wielkości katedra na Węgrzech, została zbudowana w pierwszej połowie  XIX w. Poza pięknym obszernym wnętrzem wykonanym w stylu akademickim, sufitom zdobionym freskami, małym  ołtarzem z marmuru kararyjskiego, możemy także wysłuchać koncertów organowych, granych na jednych z najlepszych w świecie organach, zbudowanych przez mistrza Ludviga Moosera z Salzburga.
  • Tureckie pamiątki – Minaret, łaźnie, namiot Paszy, zamek obrony oraz pomniki związane w obroną Egeru, przypominają  o bytności Turków przez 150 lat  na Węgrzech.
  • Pałac Arcybiskupi – wraz z ogrodami stanowi kompleks barokowy położony tuż  przy bazylice. Do ważniejszych budowli sakralnych należą jeszcze kościół Minorytów, Serwitów i cerkiew Serbska.
  • Muzea:  kazamaty na zamku, Muzeum marcepanu czyli Kopcsik Marcipania – wszystko tam zrobione jest z cukru i marcepanu.

Poza tym w Egerze warto zobaczyć kutą bramę Fazoli, stare więzienie, tuż przy nim tablicę z nazwiskami wszystkich węgierskich olimpijczyków. W mieście należy też na pewno skorzystać z basenów termalnych a wieczorem udać się do Doliny Pięknej Pani, gdzie w niezliczonych piwnicach możemy degustować szlachetne trunki nie zapominając o najważniejszym Egri bikaver czyli Byczej krwi.