Słowacja

Swoją popularność, ten niewielki kraj położony w Europie Środkowej, zawdzięcza przede wszystkim górom i uzdrowiskom. Słowacja to wymarzony miejsce dla miłośników aktywnego spędzania czasu wolnego. Począwszy od wycieczek rowerowych i jazdy konnej, przez spływy kajakowe, chodzenie po górach, pływanie w basenach, a kończąc na wędkowaniu, zaprasza wszystkich turystów do odkrywania tego co ma do zaoferowania.

Atrakcje turystyczne Słowacji są bardzo różnorodne. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Połączenie pięknej przyrody, doskonale zachowanych zabytków kultury oraz stale rozwijającej się infrastruktury turystycznej pozwali zadowolić najbardziej wymagających turystów.

Słowacja to wyjątkowy kraj. Na niewielkim obszarze można znaleźć prawie wszystko ? od naturalnych skarbów, zabytków, bogatej kultury ludowej i folkloru do zabawy na ruchliwych ulicach miast. Pozwól oczarować się jego pięknem i ciesz się niepowtarzalną atmosferą, którą oferujemy. Poznaj atrakcyjność naturalnej scenerii chlubiącej się bogatą historią, kulturą i tradycją. Po prostu odkryj Słowację. Urlop na Słowacji to dobry pomysł.

Przyjedź i przekonaj się o różnorodności natury ciągle pełnej nieograniczonej swobody, uroczych głębokich dolin strzeżonych przez majestatyczne szczyty gór wysokich z krystalicznie czystymi potokami i rzekami. A może wolisz odkrywać dawne miasta, skanseny z architekturą ludową na prowincji lub zabytki UNESCO? Słowacja ma oficjalnie 21 regionów turystycznych. Najbardziej znane z nich to: stolica Bratysława i jej otoczenie, majestatyczne Tatry, Spisz z jednym z największych zamków na świecie, Orawa i Liptów z tradycyjnym folklorem i niezapomniany niezwykły raj przyrodniczy ? Słowacki Raj.

Najcenniejsze skarby słowackiej historii ze względu na swoją wyjątkowość zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Już w 1993 roku na tę prestiżową listę dostały się: Zamek Spiski, miasto Bańska Szczawnica i górska wioska Vlkolínec. Następnie wpisano na nią wiele innych miejsc, wśród nich zabytkowe miasto Bardejów oraz drewniane kościoły na wschodzie Słowacji. Szczycimy się jedynym instrumentem muzycznym fujarą, mamy najwięcej zamków i pałaców oraz źródeł mineralnych na świecie w stosunku do liczby mieszkańców. Powierzchnia Słowacji wynosi wprawdzie zaledwie 50 tys. km2, ale znajduje się tu aż dziewięć parków narodowych.

Na Słowacji można znaleźć o wiele więcej. Zafunduj sobie niezwykłe doświadczenia przez poznawanie malowniczych historycznych miejsc czy godnych uwagi zabytków o światowym znaczeniu. Spróbuj niezapomnianego smaku regionalnych specjałów i tradycyjnej kuchni narodowej. To tylko kilka wierszy fascynującej powieści, których autorem jest sama natura Słowacji, historia, kultura i tradycja narodu słowackiego. Czy chcesz dowiedzieć się więcej? Wybierz się więc na wydarzenia kulturalne w różne zakątki Słowacji i odkryj coś wyjątkowego, czego nie da się znaleźć nigdzie indziej poza Słowacją.

Odkryjcie przyrodę Słowacji: najmniejsze wysokie góry świata, dziewięć parków narodowych, majestatyczne wierchy, głębokie doliny i owiane tajemnicami wąwozy, rozległe lasy pełne życia, Karpaty ? ojczyznę wilków, niedźwiedzi, rysiów i kozic, najrozleglejsze tereny krasowe w Europie Środkowej, ponad 6200 jaskiń i przepaści, przezroczyste jeziora polodowcowe. Odkryjcie także spokojne rzeki nizin i modre tafle sztucznych zbiorników wodnych ? ptasi raj, piaskowe wydmy i sosnowe lasy, trawertyny i formy powstałe w wyniku aktywności wulkanicznej, niewiarygodną różnorodność na tak małej powierzchni.

Skorzystajcie z wyjątkowej w skali świata sieci oznakowanych szlaków turystycznych, którą znajdziecie nie tylko na grzbietach gór. Ścieżki naukowe poprowadzą Was do najciekawszych miejsc. Rozkoszujcie się krainą z siodełka roweru lub końskiego siodła. Obserwujcie nieskalaną przyrodę poprzez celownik aparatu fotograficznego, lornetkę czy z wędką w ręku. Na Słowacji każda z czterech pór roku ma swój własny czar.