Polska

 

Polska jest jednym z największych państw Europy Wschodniej, porównywalnym pod względem obszaru z Włochami lub Niemcami. Jej liczbę mieszkańców szacuje się na około 39 milionów. W maju 2004 roku Polska weszła do Unii Europejskiej.

Polska jest państwem o ugruntowanym systemie rządów demokratycznych, z bogatą historią, ogromnym dziedzictwem kulturowym oraz pięknymi krajobrazami, fauną i florą.

Wiele polskich atrakcji turystycznych znalazło uznanie na świecie. Podczas podróży po Polsce nie można pominąć Krakowa, Warszawy, Gdańska, Częstochowy, Auschwitz, czy też Tatr.

Nasza oferta skupia się głównie na najbardziej charakterystycznych miejscach w Polsce, jednak chcielibyśmy polecić także mniej konwencjonalne, ale równie atrakcyjne wycieczki poza utartymi szlakami.

Zapewniamy bezpieczny i przyjemny pobyt w Polsce. Ruszaj w Polskę.

Bieszczady
Raj dla miłośników bezpośredniego kontaktu z naturą, wielbicieli górskich wędrówek i romantyków. W zaciszu tych odludnych gór można podziwiać piękne krajobrazy oraz zabytkowe drewniane kościółki i cerkwie. Bogata flora i fauna przyciągają turystów szczególnie latem i jesienią, z kolei zimą Bieszczady są chętnie odwiedzane przez narciarzy.

Częstochowa
Częstochowa leży w samym sercu malowniczej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim klasztorowi Paulinów i Sanktuarium Matki Boskiej na Jasnej Górze, które są głównym celem pielgrzymek i najważniejszym miejsce kultu maryjnego w Polsce. Obrazowi Czarnej Madonny z Częstochowy, ogłoszonej Królową i Patronką Polski przez Jana Kazimierza w 1656 roku, przypisuje się wiele cudów.

Gdańsk
Gdańsk jest chętnie odwiedzany przez turystów nie tylko ze względu na swoje nadmorskie położenie, piękne plaże, zdrowy klimat i pobliski kurort turystyczny w Sopocie. Na uwagę zasługuje także zabytkowa Starówka z największą na świecie murowaną świątynią gotycką. Obecny wygląd Gdańska odzwierciedla skomplikowaną historię tego miasta. Na przestrzeni wieków wielokrotnie przechodziło ono z rąk do rąk, a gdański sierpień 1980 roku uznaje się za początek rozpadu powojennego porządku w Europie.

Kraków
Dawna stolica Polski jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie. W Krakowie urzeka zarówno sama atmosfera miasta, jak i zabytkowa architektura. Można tu obejrzeć średniowieczną katedrę, renesansowy zamek, barokowe kościoły oraz secesyjny teatr. Jednak Kraków to nie tylko zabytki i muzea, lecz przede wszystkim miasto tętniące życiem, z licznymi ogródkami kawiarnianymi, pubami, klubami i restauracjami, które zapełniają się szczególnie w sezonie letnim.

Malbork
Zakon Krzyżacki został założony około 1190 roku w Palestynie, by krzewić wiarę chrześcijańską wśród niewiernych. W XIV wieku Krzyżacy, zaproszeni przez księcia Konrada Mazowieckiego na ziemie polskie, podbili pogańskie plemię Prusów i przenieśli swoją siedzibę z Wenecji do Malborka. Śladem krzyżackiej przeszłości Malborka jest imponujący zamek z czerwonej cegły, zbudowany na brzegu Nogatu w 1274 roku. Stanowi on największą zachowaną fortecę gotycką w Europie.

Mazury
Malownicza kraina 1000 jezior jest ulubionym celem wypraw żeglarzy, wędkarzy, wielbicieli wycieczek pieszych i rowerowych oraz wszystkich tych, którzy cenią sobie spokój. O historycznej przeszłości tego regionu przypominają zamki w Reszlu, Nidzicy i Giżycku, barokowy kościół w Świętej Lipce oraz siedziba Hitlera z czasów II wojny światowej, znajdująca się w lasach niedaleko Kętrzyna.

Oświęcim
To niewielkie miasto, bardziej znane pod nazwą ?Auschwitz?, było świadkiem jednej z największych zbrodni w historii ludzkości. W czasie II wojny światowej, w znajdującym się tu wówczas niemieckim obozie koncentracyjnym, zginęło około 1,5 miliona osób. Wystawa w muzeum założonym w miejscu dawnego obozu poraża odwiedzających i zmusza do refleksji nad istotą człowieczeństwa i godnością jednostki ludzkiej.

Tatry
Tatry to najwyższe pasmo górskie pomiędzy Alpami i Kaukazem. Jego szczyty pokrywa wieczny śnieg, a strome zbocza, malownicze doliny i liczne stawy decydują o niezwykłym uroku tego miejsca. Wielbicieli narciarstwa przyciągają urozmaicone trasy zjazdowe, zaś miłośnicy wędrówek górskich mają do dyspozycji szlaki o łącznej długości około 250 kilometrów. Polecamy także odwiedzenie Zakopanego, turystycznej stolicy Podhala, gdzie wciąż żywy jest góralski folklor.

Warszawa
Po II wojnie światowej stolica Polski została właściwie w całości zrekonstruowana. W centrum Warszawy powstało wiele wieżowców i planuje się budowę kolejnych, jednakże nadal pod względem architektonicznym uwagę zwraca głównie pamiątka z czasów stalinowskich, czyli Pałac Kultury i Nauki. W wielkomiejskiej stolicy można także odbyć podróż w przeszłość odwiedzając Starówkę, Trakt Królewski, Muzeum Chopina, dawne getto żydowskie oraz zabytkowe pałace.

Wrocław
Wrocławskie Stare Miasto zostało zbudowane na kilku wysepkach, które łączy ponad sto mostów. Stolica Dolnego Śląska szczyci się urozmaiconą architekturą, głównie w stylu gotyckim, barokowym i secesyjnym. Na obecnym obliczu Wrocławia odcisnęły się wpływy niemieckie, czeskie i austrackie. Po II wojnie światowej miasto zostało zasiedlone przez Polaków, głównie ze Lwowa i Kresów.

Puszcza Białowieska
Prawdopodobnie jedyny taki las w Europie, zachowany całkowicie w pierwotnym stanie. Znajdujący się w pobliżu granicy z Białorusią, obecnie stanowi obszar Białowieskiego Parku Narodowego ze ściśle chronioną florą i fauną oraz rezerwatem żubrów. Liczne cerkwie prawosławne i meczety tatarskie są wizytówką tego regionu.

Kanał Elbląg-Ostróda
Arcydzieło XIX-wiecznej pruskiej myśli technicznej. 81-kilometrowy wymyślny system kanałów, składający się ze śluz i pochylni zabierze Was na 11-godzinny rejs, w czasie którego doświadczycie niezapomnianej przygody. Ciekawostką tego miejsca jest fakt, że na niektórych odcinkach żegluga odbywa się bez udziału wody, a statek napędzany jest przez specjalne podwozie poruszające się po 3-pasmowym torze. Wprost nie do uwierzenia.

Kalwaria Zebrzydowska
Miejsce licznych pielgrzymek, szczególnie bliskie sercu papieża Jana Pawła II, który urodził się w oddalonych o zaledwie cztery kilometry Wadowicach. Barokowy klasztor bernardyński z Via Dolorosa (stacje drogi krzyżowej) ? alejka kapliczek i stacji maryjnych znajdują się na liście zabytków dziedzictwa światowego UNESCO.

Kazimierz Dolny
Najbardziej znane z polskich miasteczek o charakterystycznym renesansowym uroku. Romantyczne ruiny zamku, barokowe kościółki, wzgórze Trzech Krzyży, kręte uliczki i wycieczki statkiem po Wiśle to tylko niektóre z wielu atrakcji Kazimierza. Miejsce poszukiwań inspiracji dla wielu artystów.

Łódź
Łódź nie jest może miejscem znajdującym się w gronie najważniejszych atrakcji turystycznych Polski, niemniej w pełni zasługuje na większy rozgłos. To drugie co do wielkości miasto w naszym kraju, otrzymało kiedyś przydomek ?polskiego Manchesteru?, a to za sprawą istniejącego tu niegdyś ośrodka przemysłu tekstylnego. Domeną Łodzi są zabytki architektury Art Nouveau, pomniki upamiętniające istnienie żydowskiego getta oraz najdłuższa ulica miasta ? Piotrkowska. Łódź to również kolebka polskiej kinematografii. Dynamiczne i dobrze rozwinięte nocne życie klubowe.

Słowiński National Park
Wspaniała atrakcja turystyczna ? z wysokimi na 44 metry ruchomymi wydmami i jeziorem Łebsko. Okoliczna pustynia służyła za poligon doświadczalny Rommel Afrika Korps. Testowano tu także rakiety V1 i V2. Obecnie park narodowy z rezerwatem przyrody, a w nim unikalne gatunki ptaków. W pobliżu parku ? muzeum sztuki ludowej znajdujące się na odkrytym powietrzu.

Toruń
Średniowieczne miasto, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podobnie jak Kraków, nie został zniszczony w czasie II wojny światowej. Obecnie Toruń to miasto uniwersyteckie, miejsce urodzin Mikołaja Kopernika ? wybitnego astronoma, twórcy teorii heliocentrycznej (jako pierwszy udowodnił, iż to ziemia obraca się wokół słońca, a nie odwrotnie). Oprócz muzeum ku jego czci, warto zobaczyć również pozostałości dawnego zamku krzyżackiego oraz inną nie lada atrakcję, jaką jest krzywa wieża (niczym nieustępująca tej z włoskiej Pizy). Dodatkowo polecamy wizytę w jednym z wielu piwnicznych pubów, degustację słynnych toruńskich pierniczków oraz wysłuchanie koncertu przepięknej muzyki organowej rozbrzmiewającej w niemal każdym z okolicznych kościołów.

Treblinka
Jedno z najsmutniejszych miejsc, jakie potencjalnemu turyście przyjdzie odwiedzić w życiu. Podczas II wojny światowej powstał tu, drugi co do wielkości, obóz koncentracyjny; położony 80 kilometrów na wschód od Warszawy. W przeciwieństwie do Oświęcimia nie zachowały się tu żadne ślady będące dowodem nazistowskiej zbrodni. Jedyną pozostałością jest pomnik powstały z kilkuset kamieni upamiętniający ofiary obozu.

Wieliczka
Mała miejscowość na peryferiach Krakowa, która urosła do rangi jednej z najbardziej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Europie. Znajduje się tu legendarna kopalnia soli (funkcjonująca od przeszło 700 lat). Mistyczny labirynt z unikalnym 300-kilometrowym systemem komnat i korytarzy jest niczym bajkowe królestwo powstałe z czystej soli. Przewodnicy StayPoland zabiorą Was na 2,5-godzinną wyprawę, podczas której odkryjecie tajemnicze jaskinie, jezioro solne oraz przepiękną kapliczkę królowej Kingi.

Zamość
Kolejne polskie miasto znajdujące się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO o charakterystycznej renesansowej architekturze. To także jedno z niewielu miejsc w naszym kraju, której cudem uniknęło zniszczeń wojennych i przetrwało w niemal nienaruszonym stanie po dziś dzień. Najbardziej popularne atrakcje turystyczne Zamościa to: mury obronne, powstałe z inicjatywy wielkiego hetmana Jana Zamojskiego (XVI w.), który nadał miastu jego obecny kształt. W dalszej kolejności warto odwiedzić: Pałac Zamojskich, Akademię Zamojską oraz przepiękne kamienice na Rynku Głównym.