Niemcy

Życie w Niemczech znajduje się pod mnóstwem rozmaitych wpływów, charakteryzuje się nowoczesnością i otwartością na świat. Liczne tradycyjne festyny, takie jak karnawał, festyny piwa i wina, festiwale muzyczne od klasyki po rock oraz doskonała kuchnia, wzbogacona wspaniałymi winami, pochodzącymi z 13 regionów uprawy winogron, zapraszają do wspólnych, radosnych spotkań towarzyskich. Niemcy są najludniejszym krajem Europy. Żyje tu około 82 miliony ludzi, co odpowiada gęstości zaludnienia 230 osób na kilometr kwadratowy.

Największym miastem w Niemczech, a zarazem stolicą państwa jest Berlin, liczący 3,4 miliona mieszkańców. Dalsze miasta, liczące ponad milion mieszkańców, to Hamburg (1,8 mln) i Monachium (1,3 mln), do tej granicy zbliża się też Kolonia. Frankfurt nad Menem (662 000 mieszkańców) jest międzynarodowym centrum finansowym.

Krajobraz Niemiec jest bardzo urozmaicony. Na północy rozciąga się wybrzeże dwóch mórz: Północnego i Bałtyckiego, na południu wznoszą się wysokie szczyty Alp. Między nimi znajdują się rozmaite krajobrazy: zagospodarowane rolniczo równiny, szerokie rzeki i rozległe pojezierza, regiony lesiste, obszary zabudowane i pagórkowate średniogórza.