Macedonia

Skopje – miasto dziedzictwa historycznego i miejskiego życia

Skopje jest stolicą Republiki Macedonii. Miasto jest podzielone na dwie części największą rzeką w kraju – rzeką Wardar. Stare Miasto jest świadectwem stuletniej historii i tradycyjnego sposobu życia, a nowoczesne śledzi globalny rozwój i trendy.

Trudno udzielić uniwersalnej odpowiedzi na pytanie – skąd powinno rozpocząć się zwiedzanie Skopje. Większość ludzi zaczyna od centrum miasta, ponieważ jest tutaj wiele miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Spacer po brukowanych uliczkach starej części, architektura pozostawiona przez Imperium Osmańskie jest świadectwem odwiecznego istnienia miasta. Zachowała się średniowieczna struktura twierdzy Kale i jest jednym z miejsc o największym znaczeniu. Twierdza Justyniana I Wielkiego jest jednym z najbardziej atrakcyjnych stanowisk badań archeologicznych. Znaleziska z Kale są datowane od czasów prehistorycznych, poprzez antyk, średniowiecze do okresu osmańskiego i burzliwych lat XX wieku.

Wiekowe cerkwie i meczety znajdujące się w starej części miasta są typowym przykładem różnorodności w Macedonii i włączania przeszłości w obecne życie mieszkańców. Podróż z przeszłości do przyszłości może się odbyć poprzez pewien most – Kamienny Most. Podczas swojego sześciowiecznego istnienia ten symbol Skopje był wielokrotnie naprawiany, ale dziś jest umieszczany na agach miasta jako główny element łączący historię z teraźniejszością. Pozostawiając za sobą przeszłość i stare miasto, nowa część oferuje zupełnie inne doświadczenie dla oczu i żołądków turystów. Zapach pysznego jedzenia dobywający się z każdego możliwego zakątka miasta zaspokoi kulinarne oczekiwania światowego podróżnika, a architektura i twórcze rozwiązania miejskie zapewnią w tym samym czasie przyjemne doznania wizualne.

Miasto jest znane na całym świecie jako miejsce narodzin Świętej Matki Teresy. W 2009 roku w Skopje powstał dom pamięci poświęcony życiu i pracy tej pięknej kobiety. Miejsce jej urodzenia stało się jedną z najpopularniejszych atrakcji w Skopje i stanowi integralną część mapy turystycznej Republiki Macedonii. Przy wejściu znajdują się słowa ciepłego powitania, na pamiątkę tej wyjątkowej kobiety: „Witajmy się zawsze z uśmiechem, ponieważ uśmiech jest początkiem miłości”.

Skopje jest interesującym miejscem i z pewnością potrzeba więcej niż jednego dnia, aby zobaczyć jak ono funkcjonuje i co ma do zaoferowania!