Hiszpania

Hiszpania jest krajem położonym na Półwyspie Iberyjskim na zachodnim krańcu Europy. To demokratyczne państwo o ustroju monarchii konstytucyjnej. W administracyjny skład Hiszpanii wchodzi 17 geograficznych regionów nazywanych wspólnotami autonomicznymi. Jej terytorium zajmuje większą część Półwyspu Iberyjskiego. Do Hiszpanii przynależą również dwa archipelagi wysp: Baleary na Morzu Śródziemnym oraz Wyspy Kanaryjskie na Atlantyku niedaleko wybrzeży północno-zachodniej Afryki. W skład terytorium tego kraju wchodzą również dwa miasta na afrykańskim wybrzeżu Morza Śródziemnego w Maroko: Ceuta i Melilla.

Hiszpania jest znana jako jedno z najbardziej turystycznych miejsc w Europie, a może i na całym świecie. Nikogo to nie dziwi biorąc pod uwagę bogactwo i różnorodność którą oferuje przybyłym do niej turystom. Na południu mamy słynną Andaluzję, krainę pustyń i morza. Nieskończone plaże umożliwiają całoroczne pławienie się w Słońcu i w ciepłej morskiej wodzie. Sevilla, królowa Andaluzji mimo że nie posiada dostępu do morza jest miastem kojarzącym się z flamenco i wszechobecnym czerwonym winem. Jednak Andaluzja to nie tylko taniec i zabawa. To również wiele historycznych miast i zabytków jak np. La Alhambra w Granadzie czy La Mezquita w Cordobie która jest dawnym meczetem zmienionym w katolicki kościół. Mamy również majestatyczną Malagę, w której dawny arabski zamek Alcazaba spogląda ze wzgórza w stronę portu i słynnej plaży Malagueta.

Jadąc dalej na północ trudno zapomnieć o historycznym i upalnym Toledo jak i o sercu i stolicy Hiszpanii ? Madrycie. Madryt oferuje nam nieskończoną ilość zabytków. Od pałacu królewskiego (w Hiszpanii nadal panuje dynastia Burbonów z zasiadającym na tronie królem Filipem VI), przez niezliczone muzea jak np. El Prado, Pałac Kryształowy w Parku de Retiro po Puerta del Sol y la Plaza Mayor (czyli rynek główny). Madryt to miasto które nigdy nie śpi i zapewnia szeroką ofertę rozrywkową i kulturalną.

Na północy kraju, która jest regionem mniej znanym i nie tak turystycznym, znajduje się pasmo górskie a także liczne lasy i miasta warte zobaczenia jak np. León, Santiago de Compostela czy Gijon.

Nie można również zapomnieć o Kraju Basków, wspólnocie słynnej ze swej walki o autonomię, której symbolem jest zjawiskowy San Sebastian – miasto sztuki, gdzie co roku na festiwal filmowy, ściągają gwiazdy kina z całego świata.

Na koniec musimy wspomnieć również, o niepowtarzalnej Barcelonie która jest hiszpańską perłą w koronie i królową Katalonii. Bazylika La Sagrada Familia autorstwa Gaudiego jest znana chyba wszystkim, ale to nie jedyne dzieło tego mistrza, w tym nietypowym mieście. Mamy też Park Guell, Casa Mil? czy też Casa Batlló jak i również inne domy i skarby jego autorstwa. Barcelona to także Barrio Gotico i najsłynniejsza hiszpańska ulica czyli La Rambla którą przemierzają morza turystów i na której możemy spróbować tamtejszych specjałów i zakosztować prawdziwego hiszpańskiego życia.